Dojazd / parking / dojście :

Dojazd jest dość prosty – skały znajdują się zaraz za miejscowością o tej samej nazwie. Jedziemy asfaltem aż to miejsca, gdzie znajduje się szlaban. Parkujemy i już stamtąd widać pierwszy sektor – Cova Petxina.
Idąc dalej ścieżką dojdziemy do miejsca, gdzie widać w górze kolejną ścianę – Altet. Kilkuminutowy spacer pod górę i jesteśmy. Możemy wspinać się w części Sol (czołowa ściana) lub skierować się w prawo, gdzie dojdziemy do części Placa lub Desplom.

W Bellús jest jeszcze jeden sektor – Barranco Fondo. Aby się tam dostać należy zjechać wcześniej na drodze asfaltowej w lewo, mniej więcej w połowie drogi do Cova Petxina. Rejon jest schowany, nie widać go z drogi.

Ilość dróg / zakres trudności :

Bardzo przyjemny rejon na rozwspin, ma dużo plusów – szybkie podejście z auta, polanka, rzeczka, ławeczki.

W sumie w rejonie jest około 280 dróg.

Barranco Fondo – ma ponad 140 dróg, podzielonych na 4 sektory. Przedział trudności: sporo 5-tek, jeszcze więcej 6a/6b/6c i kilka 7-ek. Najtrudniejsza droga to 7c.

Cova Petxina – ponad 40 dróg, trudności od bardzo ławtych 4 i 5 do 7b+. W małej jaskini znaleziono rysunki prehistoryczne i usunęli plakietki z kilku dróg- tzn z dróg od 8c o nazie Pa beneït  do Gladiatora 7b po prawej. Druga jaskinia zamknięta jest zakratowana z tego samego powodu.

Altet – znajdziecie tutaj ponad 100 linii. Dla każdego znajdzie się wspinanie.

  • W sektorze Sol po prawej mamy łatwiutkie drogi dla początkujących – czwórki i piątki, dalej 6-ki i 7-ki, w małej grotce 8-ki.
    W sektorze Placa coś dla średniaków – dużo szóstek i siódemek, najtrudniejsza to 7b.
  • W sektorze Desplom – kumulują się drogi ósemkowe, choć znajdziemy kilka łatwiejszych.
Wspinanie w rejonie Cova Patxina

Charakter wspinania :

Barranco Fondo – krótkie drogi, nawet bardzo krótkie, mające kilka do kilkunastu metrów. Głównie piony, choć znaleźć tu można lekkie przewieszenia i małą grotkę. Skała dość ostra ze względu na małą ilość wspinających się tam osób. Raczej średni sektor.

Cova Petxina – drogi mają ok. 15-20m. Ściana jest pionowa z miejscami lekkiego przewieszenia. Wspinanie głównie po klameczkach i krawądkach. Skała ma duże tarcie, szybko niszczy skórę. Choć zdarza się wyślizg na kilku drogach.

Altet  – tu znajdują się najtrudniejsze przewieszone linie, krótkie po naciekach, wielkich i ostrych dziurach. Charakter raczej bulderowy szczególnie od 7b+ wzwyż.

Cova Petxina – obecnie nie można się w niej wspinać

Wystawa ścian :

Barranco fondo – wystawa południowo – zachodnia. Można się tu powspinać w zimie, kiedy na niebie jest trochę chmur.

Cova Petxina – wschodnia wystawa ściany, słońce jest do około godziny 13. Dobre miejsce kiedy w innych miejscach wieje, ze względu na to, że skała jest osłonięta.

Altet – można się tutaj wspinać cały dzień, zmieniając ściany.

  • Sektor Sol – słońce do ok.  godziny 13,
  • Placa – cień do południa,
  • Desplom – wystawa północna, czyli można wspinać się tu cały dzień w cieniu. Dobre miejsce na cieplejsze dni.
Altet Desplom

Praktyczne informacje :

W Altet można się wspinać w lato, choć temperatura powyżej 30 stopni nie zachęca do spaceru pod górę. Po opadach deszczu w Despolom nacieki mogą być mokre. Polecamy wspinać się na tygodniu, weekendami bywa bardzo tłoczno, zwłaszcza na łatwiejszych drogach.

Ciekawostki :

Jest to miejsce turystyczne, przebiega tędy szlak  do Xativy. Można napotkać tu wielu turystów i rowerzystów. Z rejonu Altet Placa widać zamek w Xativie. Natomiast po drugiej stronie od skał w Bellús widać kolejne wspinaczkowe miejsce – Aventador. O nim również napiszemy.

Wspinanie w sektorze Sol, tle Aventador

Udostępnij ten post:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp