Dojazd / parking / dojście :

Jest to spora grota zlokalizowana blisko Gandii i Penya Roja de Marxuquera. Obok Bovedonu znajdują się jeszcze Bovedin i Bovedos, kolejne sektory z fajnym wspinaniem. Z parkingu idealnie widać skały. Stamtąd idzie się około 20-25minut pod ścianę, najpierw kawałek asfaltowej drogi, potem ewidentną ścieżką wśród krzaków rozmarynu 🙂

Ilość dróg / zakres trudności :

Obecnie w grocie i na jej obrzeżach jest około 70 dróg. Na zewnątrz groty są łatwiejsze drogi, zaczynają się od 6a. Znajdziemy tu dużo dróg 7-kowych i 8-kowych. Najtrudniejszą drogą jest La negra za 9a.  Jest sporo wariantów oraz nowych linii, których nie ma w przewodniku, stąd podajemy przybliżoną wartość.

Nowe drogi, których nie ma w przewodniku to:

– droga na prawo od Lobos, El rojo y la xunga – 7c+, z lewej natomiast trzy kolejne – 6c+, 6c, 6b+

– po prawej stronie grotki doszedł wariant na tuli punk za 7b+/7c oraz reekipowano starą drogę cenioną kiedyś na 7c, obecnie raczej 8a. Dalej po prawej jest 5 dróg i po kolei – 1. projekt, 2. 7b, 3. 7c, 4. 7b+, 5. projekt. Dalej po prawej jest jeszcze kilka nowych łatwych dróg, jednak sporo tam kruszyzny.

Charakter wspinania :

Mało nacieków, dużo klam i sporo przewieszenia i dachu. Jednak znajdziemy tutaj również piony. Grota wygląda być może trochę obskurnie, ale wspin jest całkiem przyjemny.

Wystawa ścian :

Wystawa południowa, południowo-zachodnia (poza grotą). Latem cień w grocie zaczyna się od 14-15 , i kiedy wieje da się wspinać w ciągu tych ciepłych miesięcy.

Praktyczne informacje :

Idealne miejsce, kiedy pada – dach grotki chroni przed deszczem. Zazwyczaj nie zacieka, co należy zapamiętać, jeśli w innych rejonach jest mokro.

Ciekawostki :

Można spotkać tu mocnych zawodników, na pewno nie tak dużo jak np. w okolicach Barcelony, ale Dani Andrada ma tu swój projekt, nam udało się poobserwować go w akcji.

Dani Andrada w akcji

Kolejne sektory leżące dalej od Bovedonu w tym samym masywie to Bovedin i Bovedos.

Trzy fajne rejony do wspinu 🙂

Jeszcze jedna ciekawostka – rejony te widać z tarasu naszej bazy 🙂 I mamy tutaj tylko 7km 🙂

Udostępnij ten post:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp