Najbardziej znany rejon okolic Gandii. Wśród Polaków potocznie nazywany po prostu Gandia,

ze względu na bliskie położenie tej miejscowości lub skałką przy drodze na górce 🙂

Hiszpańska nazwa to Penya Roja de Marxuquera.

Marxuquera – widok na skały. Być może nie robi dużego wrażenia, ale to fajne miejsce na rozwspin.

Dojazd / parking / dojście :

Dojazd to tylko kilka kilometrów od Gandii, parking znajduje się pod skałą. Dojście pod ścianę zajmuję kilka minut.

Ilość dróg / zakres trudności :

Marxuquera to długi mur skalny, na którym znajduje się około 170 dróg . Podzielony na kilka sektorów, posiada dwa piętra – dolne i górne. Pierwsze z nich jest najczęściej odwiedzane przez wspinaczy, drogi są dość wyślizgane. Wyższy sektor natomiast nie zachęca, ze względu na dość kruchą skałę. Zakres trudności waha się od 3 do 8a (jest najtrudniejszą drogą, ale niestety szpetną). Dużo łatwego, bardzo dużo dróg 6-kowych i 7-kowych.

Charakter wspinania :

Wspianie po dziurach, krawądkach i naciekach. Znajdziemy tutaj połogi z łatwymi drogami, piony i nieduże przewieszki, idealne, żeby rozpocząć swoją przygodę z taką formacją.

Wystawa ścian :

Ze względu na to, że ma wystawę południowo –  zachodnią idealnie nadaje się na dni kiedy jest około 10 stopni i słonecznie lub gdy jest pochmurno. Nie polecamy na ciepłe i słoneczne dni.

Praktyczne informacje :

Topo można znaleźć w Internecie lub w przewodniku Rockfax. Choć nie ma sensu inwestować obecnie w ten przewodnik, ze względu na to, iż lokalni wspinacze przygotowują nowe uaktualnione topo. Uważamy, iż warto ich wspierać, ponieważ pieniądze zostają przeznaczane na obijanie nowych dróg.

Ciekawostki :

Kończąc wspinanie warto rozejrzeć się dookoła – na wschodzie można dojrzeć wybrzeże i Montgó – wielką górę w Parku Narodowym koło miejscowości Xàbia. Tam również jest wspinanie w niesamowicie dużej grocie, gdzie drogi mają po 70m długości, a do tego za plecami roztacza się widok na morze 🙂 O wspinaniu w Montgó już niebawem na naszym blogu.

Widok na morze ze stanowiska w Marxuquerze

Można tam spotkać wspinaczy z różnych krajów. Największe tłumy są tam w weekendy. Ale to chyba nikogo nie dziwi 🙂

Udostępnij ten post:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp