Rejon Costa Blanca oferuje ciężką do zliczenia ilość rejonów wspinaczkowych. W pasie pomiędzy Walencją a Alicante prężnie działa spora grupa ekiperów, jednakże o efektach ich pracy próżno szukać informacji w jakichkolwiek przewodnikach wspinaczkowych. W Internecie (na hiszpańskich stronach/blogach) można natrafić na szczątkowe informacje o nowych sektorach, ale w większości bez topo.

Do tej pory na rynku przewodników po Costa Blanca można było znaleźć około 4-5 większych przewodników i kilka mniejszych. Na szczęście w tym roku pojawiła się nowa dwutomowa propozycja dla miłośników wspinania, do tego przygotowana przez lokalsów, którzy znają sektory jak własną kieszeń.

I właśnie od tego topo zaczniemy. Co w nim znajdziemy i czym różni się od poprzednich przewodników? Levante Climbs – tak nazywa się topo składa się z dwóch części North (rejony koło Castellon i Walencji) i South (skały koło Alicante i Murcii). Najważniejszym plusem jest to, że jest aktualny, posiada nowe rejony, o których mało kto wiedział i zostały obite stosunkowo niedawno lub które nie były aktualizowane w starych przewodnikach. Na pewno bardziej przypadną osobom, które wspinają się od poziomu 7b i wzwyż, ponieważ jest tu dużo miejscówek z trudniejszym wspinaniem. Znajdą się też rejony z łatwym wspinaniem, jednak są w mniejszości. Plusem są mapki Google, które precyzyjnie określają miejsca parkingowe i same skały. Do tego można skorzystać z kodów QR, dzięki czemu szybko przeniesie nas do mapki, bez mozolnego wpisywania koordynatów gps. Warto doczytać informacje z przodu przewodnika, ze względu na fakt, iż część sektorów znajduje się na prywatnych terenach i należy zachowywać się tam kulturalnie, aby kontakty między wspinaczami a właścicielami działek, z położonymi na nich skałami, trwała jak najdłużej.
Topo dostępne było do tej pory na climbmaps.com, być może w najbliższej przyszłości będą również dostępne w sklepach wspinaczkowych w rejonach Walencji/ Gandii /Alicante.

Kolejny również duży, skupiającego w sobie bardzo dużą ilość rejonów, to przewodnik Rockfax’a, gdzie znajdziemy mnóstwo rejonów od Alicante po Walencję, jednakże ilość nie do końca oznacza jakość. Często ciekawe rejony, które powinny być rozrysowane na co najmniej jedną stronę zajmują w przewodniku ¼ strony, ze zdjęciem tak małym, że ciężko się połapać czy mamy do czynienia z fajnym sektorem, czy jest to jednak niewarty uwagi sektor. Przykładem może być Bovedon – grotka o wysokości do 30 m w przewodniku zajmuje pół strony i patrząc na zdjęcie w topo, nie wiedząc z czym ma się doczynienia, odechciewa się tam jechać, a w rzeczywistości jest to świetne miejsce. Dla odmiany w tym samym przewodniku Los Pinos wygląda na super rejon, a de facto nie jest wart odwiedzenia, chyba że mieszkamy po sąsiedzku. Dlaczego? Drogi to krótkie buldery z liną, niezbyt ładne, do tego dość daleko trzeba dojechać i niektóre skałki mają trudny dostęp.
Największym minusem przewodnika jest to, iż jest wydany przez międzynarodową korporację i lokalsi nic nie mają z jego sprzedaży, a obicie dróg kosztuje ;( Brak niestety aktualizacji przewodnika, ostatni raz poprawki nanoszone były w 2015 roku. Przewodnik ma też sporo plusów – stanowi fajne zestawienie dużej ilości rejonów, głównie łatwiejszych, podane są koordynaty gps parkingów czy wystawy ścian.

Roca España – podobnie jak Rockfax obejmuje dużą powierzchnię, jednakże wykonanie ich jest dużo gorsze. W przewodnikach często pomylone są drogi, małe zdjęcia rejonów, złe koordynaty gps. Mają dwie części, south i north. Tylko ta druga została zaktualizowana, można dostać nową wersję z 2018 roku. Jednak nie polecamy tych pozycji.

Guia d’escalada – długo oczekiwany przewodnik wydany przez lokalnych ekpierów, nie ma w nim bardzo dużo rejonów, ale jest fajnie przygotowany. Jest uzupełnieniem Levante. Znajdziemy w nim m.in.: Bellus, Vallada. Montesa, Moixent, Aventador i jeden rejon boulderowy.

Topo Pinet – przewodnik wydany w tym roku przez lokalnego wspinacza i naszego dobrego kolegi Migueleta, jest to mała poręczna książeczka zawierająca w sobie około 200 dróg zlokalizowanych w Pinet, około 30km od Gandii. Jest tu kilka ciekawych sektorów m.in.: Gallo, Carpi, Capellas. Można go kupić w barze w Pinet lub urzędzie miasta w Llutxente. Zyski ze sprzedaży idą na obijanie nowych dróg.


Zachęcamy do zakupu przewodników miejscowych wspinaczy ze względu na fakt, iż zyski ze sprzedaży topo idą na obijanie dróg i zasilają lokalsów, którzy od lat poświęcają się czyszcząc, przygotowując i obijając drogi za swoje własne pieniądze. Doceńmy ich pracę!

Udostępnij ten post:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp