SONY DSC

Rejony wspinaczkowe Gandia cz.5 – Bellús

Dojazd / parking / dojście :

Dojazd jest dość prosty – skały znajdują się zaraz za miejscowością o tej samej nazwie. Jedziemy asfaltem aż to miejsca, gdzie znajduje się szlaban. Parkujemy i już stamtąd widać pierwszy sektor – Cova Petxina.
Idąc dalej ścieżką dojdziemy do miejsca, gdzie widać w górze kolejną ścianę – Altet. Kilkuminutowy spacer pod górę i jesteśmy. Możemy wspinać się w części Sol (czołowa ściana) lub skierować się w prawo, gdzie dojdziemy do części Placa lub Desplom.

W Bellús jest jeszcze jeden sektor – Barranco Fondo. Aby się tam dostać należy zjechać wcześniej na drodze asfaltowej w lewo, mniej więcej w połowie drogi do Cova Petxina. Rejon jest schowany, nie widać go z drogi.

Ilość dróg / zakres trudności :

Bardzo przyjemny rejon na rozwspin, ma dużo plusów – szybkie podejście z auta, polanka, rzeczka, ławeczki.

W sumie w rejonie jest około 280 dróg.

Barranco Fondo – ma ponad 140 dróg, podzielonych na 4 sektory. Przedział trudności: sporo 5-tek, jeszcze więcej 6a/6b/6c i kilka 7-ek. Najtrudniejsza droga to 7c.

Cova Petxina – ponad 40 dróg, trudności od bardzo ławtych 4 i 5 do 7b+. W małej jaskini znaleziono rysunki prehistoryczne i usunęli plakietki z kilku dróg- tzn z dróg od 8c o nazie Pa beneït  do Gladiatora 7b po prawej. Druga jaskinia zamknięta jest zakratowana z tego samego powodu.

Altet – znajdziecie tutaj ponad 100 linii. Dla każdego znajdzie się wspinanie.

  • W sektorze Sol po prawej mamy łatwiutkie drogi dla początkujących – czwórki i piątki, dalej 6-ki i 7-ki, w małej grotce 8-ki.
    W sektorze Placa coś dla średniaków – dużo szóstek i siódemek, najtrudniejsza to 7b.
  • W sektorze Desplom – kumulują się drogi ósemkowe, choć znajdziemy kilka łatwiejszych.
Wspinanie w rejonie Cova Patxina

Charakter wspinania :

Barranco Fondo – krótkie drogi, nawet bardzo krótkie, mające kilka do kilkunastu metrów. Głównie piony, choć znaleźć tu można lekkie przewieszenia i małą grotkę. Skała dość ostra ze względu na małą ilość wspinających się tam osób. Raczej średni sektor.

Cova Petxina – drogi mają ok. 15-20m. Ściana jest pionowa z miejscami lekkiego przewieszenia. Wspinanie głównie po klameczkach i krawądkach. Skała ma duże tarcie, szybko niszczy skórę. Choć zdarza się wyślizg na kilku drogach.

Altet  – tu znajdują się najtrudniejsze przewieszone linie, krótkie po naciekach, wielkich i ostrych dziurach. Charakter raczej bulderowy szczególnie od 7b+ wzwyż.

Cova Petxina – obecnie nie można się w niej wspinać

Wystawa ścian :

Barranco fondo – wystawa południowo – zachodnia. Można się tu powspinać w zimie, kiedy na niebie jest trochę chmur.

Cova Petxina – wschodnia wystawa ściany, słońce jest do około godziny 13. Dobre miejsce kiedy w innych miejscach wieje, ze względu na to, że skała jest osłonięta.

Altet – można się tutaj wspinać cały dzień, zmieniając ściany.

  • Sektor Sol – słońce do ok.  godziny 13,
  • Placa – cień do południa,
  • Desplom – wystawa północna, czyli można wspinać się tu cały dzień w cieniu. Dobre miejsce na cieplejsze dni.
Altet Desplom

Praktyczne informacje :

W Altet można się wspinać w lato, choć temperatura powyżej 30 stopni nie zachęca do spaceru pod górę. Po opadach deszczu w Despolom nacieki mogą być mokre. Polecamy wspinać się na tygodniu, weekendami bywa bardzo tłoczno, zwłaszcza na łatwiejszych drogach.

Ciekawostki :

Jest to miejsce turystyczne, przebiega tędy szlak  do Xativy. Można napotkać tu wielu turystów i rowerzystów. Z rejonu Altet Placa widać zamek w Xativie. Natomiast po drugiej stronie od skał w Bellús widać kolejne wspinaczkowe miejsce – Aventador. O nim również napiszemy.

Wspinanie w sektorze Sol, tle Aventador

Udostępnij ten post

Zamknij

Polityka Prywatności zgodnie z "RODO".

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), dalej „RODO”, informuję, że:
Administratorem Twoich danych jest Centrum Aktywności A&K z siedzibą w Zawierciu, ul. Huldczyńskiego 22/54, wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, pod numerem NIP: 6572642659, REGON: 380534626. W sprawach związanych z przetwarzaniem i ochroną danych osobowych wyznaczony został punkt kontaktowy w postaci adresu e-mail: anetapiskulak@gmail.com
Podane przez Ciebie dane osobowe będą przetwarzane w następujących celach:

– wykonania umowy kupna-sprzedaży bądź usługi – przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, aż do czasu zakończenia umowy,
– marketingu bezpośredniego – do czasu zakończenia umowy lub złożenia sprzeciwu,
– finansowo-księgowych – przetwarzanie jest niezbędne do wykonania przepisów prawa podatkowego,
– obrony przed roszczeniami i dochodzenia roszczeń – do czasu wygaśnięcia okresu roszczeń zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego,
– prowadzenia procesów reklamacyjnych.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu (np. jeśli dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody lub w celach marketingowych czy udostępniania Twoich danych); posiadasz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. W celu cofnięcia zgody możesz skontaktować się wysyłając wiadomość e-mail na adres: anetapiskulak@gmail.com
 Masz również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Podanie przez Ciebie danych osobowych jest w pełni dobrowolne. Niepodanie danych osobowych będzie skutkowało niemożliwością pełnego wykonania zobowiązań, przyjętych przez Centrum Aktywności A&K w ramach zawieranych z Tobą umów.